Mass Güvenlik Kamerasi

SON YORUMLAR

BLOG

 • Özel okullara güvenlik kamerası zorunluluğu getirildi

  Yapılan yeni düzenlemeyle özel okullara, bahçe ve bina girişleri başta olmak üzere, güvenlik kamerası sistemi kurma zorunluluğu getirildi.

  Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yapılan yeni düzenlemeye göre, özel okulların güvenliğini arttırmak amacıyla bahçe giriş ve bina kapıları öncelikli olmak üzere görüntü kayıtlarını depolayacak güvenlik kamera sistemi kurulması zorunluluğu getirildi.


  MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, AA muhabirine, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan "Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" hakkında açıklamalarda bulundu. 


  6764 sayılı Kanun'un ardından Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde de revizyona gidildiğini dile getiren Şamlıoğlu, yeni yönetmelikte kanun değişikliğinin yanı sıra sektörün talepleri ve Bakanlığın ihtiyaçlarının da dikkate alındığını ifade etti.


  Şamlıoğlu, yeni düzenlemeye ilişkin şu bilgileri verdi:


  "Hazırladığımız yönetmelik ile özel öğretim sistemimizde oldukça önemli ve köklü değişiklikler öngörüyoruz. Çalışmalarımıza, ceza sisteminde revizyona giden kanun değişikliğini yönetmeliğimize uyarlayarak başladık. Bu çerçevede, idari para cezalarının usul ve esaslarını belirledik, uygulamayı somutlaştırdık. 


  Benzer şekilde izinsiz eğitim yapılan yerler ile bünyesinde yabancı sermaye bulunan kurucu şirketlere ilişkin yaptırımları kaleme aldık. Diğer yandan sektörden gelen talepleri de değerlendirerek eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara verme olanağı getirdik. Böylelikle ekonomik dara düşmüş kurumlarımıza kendilerini toparlamaları için süre vererek kapanmalarının önüne geçmeyi hedefledik."


  Yeni düzenleme ile sektörden gelen talepler doğrultusunda, öncesinde sadece hazırlık sınıfı bulunan özel anadolu liseleri için kurum adı olarak verilen "kolej" ibaresini diğer okul türlerinin de kullanabilmesinin önünün açıldığını bildiren Şamlıoğlu, "Özel okullarımızın güvenliğini arttırmak amacıyla bahçe giriş ve bina kapıları öncelikli olmak üzere en az 15 gün süreyle görüntü kayıtlarını depolayacak güvenlik kamera sistemi kurulmasını mecburi tuttuk. Güvenlik kameralarının 1 Ağustos 2017'ye kadar kullanıma hazır hale getirilmesi gerekiyor" dedi.


  Şamlıoğlu, "Yeni düzenlemede, Anayasamız başta olmak üzere, taraf olduğumuz Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ve Milli Eğitim Temel Kanunu'nun bir gereği olarak, kurumların reklam ve ilanlarında öğrenci resimleri ve isimleri ile öğrenci başarı durum bilgilerinin kullanılamayacağını öngördük. Bazı kurum türlerimizde kurucu ve kurucu temsilcisi olmak için mezuniyet ve yıl şartı getirdik. Bu sayede özel öğretim kurumu açmayı sadece ticari bir iş olarak gören zihniyet yapısının ortaya çıkardığı kalite ve nitelik sorununu bertaraf etmeye çalıştık" değerlendirmesini yaptı. 


  Genel Müdür Şamlıoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından MEB'e devredilen ve yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan Mesleki Yeterlilik Belgesi (SRC) veren özel mesleki yeterlilik kurslarına ilişkin düzenlemelerin de yeni yönetmelikte yer aldığını söyledi. 


  Yeni düzenleme ile özel öğretim kurumunun ortakları arasında yabancı uyruklu ortaklar, bunlar arasında tüzel kişiler varsa o tüzel kişilerin de ortakları arasında yabancı uyruklu gerçek veya tüzel kişi ya da kişiler bulunduğunun denetleme sonucunda tespiti halinde idari para cezası verilebileceği hükmünün getirildiğine dikkat çeken Şamlıoğlu, kurucunun, verilen süre içinde yabancı uyruklu gerçek veya tüzel kişi ortaklığını sonlandırmadığının ya da kurumda ikinci kez yabancı uyruklu gerçek veya tüzel kişiliğin bulunduğunun tespit edilmesi halinde, kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatının iptal edileceğini söyledi. 


  Şamlıoğlu, yeni mevzuat ile ayrıca en geç 4 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla bir bilim grubunda faaliyet göstermek üzere kurum açma izinleri düzenlenmeyen özel öğretim kurumları hakkında sürekli kapatma işlemi uygulanacağı yönündeki kanun maddesinin de yönetmelikte yer aldığını dile getirdi.


  ENGELLİLERİN ERİŞİLEBİLİRLİĞİ


  Genel Müdür Şamlıoğlu, yeni yönetmelikte engellilerin erişebilirliğine ilişkin hükümlerin öngörüldüğünü belirterek, "Bu çerçevede binanın zemin katında bölümleri bulunan özel okullar haricindeki diğer özel öğretim kurumlarımızı, engelliler için ders yapılan bölümler ve diğer ihtiyaçlara ilişkin hizmetlerin bu katta verilmesi halinde asansör ve engelli erişimine ilişkin diğer yükümlülüklerden muaf tuttuk. Yine kurumun kullanmayacağını beyan ettiği ya da henüz hazır olmayan kat veya bölümler için de erişilebilirlik şartlarını kolaylaştırdık." bilgilerini paylaştı. 


  Şamlıoğlu, özel mesleki ve teknik anadolu liselerinin sağlık alanlarına, 9'uncu sınıfta sürekli, 10'uncu sınıfta ise eylül ayı sonuna kadar diğer ortaöğretim kurumlarından nakil ve geçiş yapılabileceği hükmünün de getirildiğini bildirdi. 

  DEVAMINI OKU
 • Hangi Alanlarda Güvenlik Kamera Bulundurma Zorunluluğu Vardır?

  Herhangi bir mülkün, iş yerinin veya kuruluşun güvenliğini sağlamak için çok farklı yöntemler kullanılmaktadır.

  Herhangi bir mülkün, iş yerinin veya kuruluşun güvenliğini sağlamak için çok farklı yöntemler kullanılmaktadır. Güvenlik görevlileri, alarm sistemleri oldukça sık kullanılsa da gizli güvenlik kameraları oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Güvenlik kamerası ile ilgili mevzuat ise farklı kurum ve kuruluşlar tarafından belirlenmektedir.

  Nerelerde Uygulanabilir?


  Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren tebliğlere göre uygun görülen yerlere güvenlik kamerası sistemleri kurulabilir. Güvenlik kameralarının nerelerde uygulanacağı ve hangi teknik özelliklere sahip olduğu gibi konular kaymakamlık ve valilik gibi kurumlar tarafından belirlenmektedir.


  İlgili devlet birimi yayınladığı genelgeler ile kamera takma zorunluluğu olan kurumlar konusunda bilgilendirme yapmakla yükümlüdür.  Yayınlanan genelgelerdeki şartlara uygun davranmayan kişiler için ise ceza yaptırımı uygulanabilir.


  Ceza yaptırımı için uygun olmayan davranışın başka bir cezası bulunmuyorsa cezalandırma için Kabahatlar Kanunu'nun ilgili maddesi uygulanır. 


  Ayrıca bu genelgelerde kullanılacak güvenlik kamerasının nitelikleri, görüntü saklama süresi ve teknik özellikleri konusunda açıklamalar bulunmaktadır. Güvenlik kameraları ise genellikle bina giriş çıkışları, önemli belgelerin tutulduğu yerler, halk kullanımına açık olan güvenlik riski oluşabilecek yerlere ve asıl işin yapıldığı cihazları görecek yerlerde kullanılır. 


  Nerelerde Uygulanamaz?


  Güvenlik kamerası bulundurulması ile ilgili kuralların dışında bazı yerlerde kamera bulundurmak ise özel hayatın gizliliği konusuyla çelişebilir. Çalışanların veya müşterilerin kullandığı mescit, tuvalet, özel kullanım alanları ve eğer bulunuyorsa soyunma odaları gibi yerlere güvenlik kamerası yerleştirilemez.


  Güvenlik kamerası kullanılarak izleme yapılması uygulaması çalışanların bulunduğu yerleri kapsıyor ve çalışanları bütün gün kayıt altına alıyorsa bazı problemler çıkabilmektedir. 


  Burada ortaya çıkan çalışanların kamera ile izlenmesi yasal mıdır sorusunu ve ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmak için çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi gerekir.


  Çalışanlar kamera ile izleniyorsa bu iş sözleşmesinde belirtilmeli eğer kameralar daha sonra yerleştiriliyorsa bu konuda hukuki uygulamalar takip edilmelidir.    

  DEVAMINI OKU
 • Güvenlik Kamerası Bulundurmak Zorunlu Mudur?

  Güvenlik Kamerası Bulundurmak Zorunlu Mudur?

  Güvenlik ve tedbirin sağlanması ile suçu önleme ve aydınlatma durumlarında güvenlik kameralarının önemi giderek artmaktadır. Bu nedenle il ve ilçelerde, vali ve kaymakamlar tarafından yayınlanan genelgeler ile güvenlik kamerası kullanımı zorunlu hale getirilebilmektedir. Devletin alacağı güvenlik önemlerinin yanında, vatandaşların da kendi güvenliğini sağlamak amacıyla güvenlik kamerası sistemleri ön plana çıkmaktadır.


  Güvenlik kamerası sistemi kurulumu beraberinde belli bir maliyeti getirebilmesine rağmen sonrasında oluşabilecek olası zararlara karşı maddi ve psikolojik getirisi yüksek olabilmektedir. Bu nedenle toplumsal huzur ve güvenliğin sağlanması amacıyla güvenlik kamera hizmetleri zorunlu kılınabilmektedir. Güvenlik kamera yasası; Anayasa, Kabahatler Kanunu, İl İdaresi Kanunu çerçevesinde kaymakam ve valilerce hazırlanabilmektedir.


  Güvenlik kamerası bulundurma zorunluluğu, halkın yoğun olarak bulunduğu işyerleri ile banka, büyük market, döviz büroları, kuyumcular, oteller, benzin istasyonları vb. alanları kapsayabilmektedir. Görüntüleme sisteminde kullanılacak kameraların özellikleri de kararnamelerde belirtilebilmektedir. Bunun yanında yayınlanan kararname, kameraların kullanımı ve görüntülerin saklanma ile süre koşullarını da içerebilmektedir. Her kararnamede değişiklik görülebilmesine rağmen genel olarak kameralar, 7 gün 24 saat kayıt alabilmeli ve kaydedilen görüntüler, 15 gün süreyle saklanabilir olmalıdır.


  Güvenlik kamerası kullanımının zorunlu olduğu yerlerde yapılacak denetimler sonucu, kamera bulunmaması ya da fonksiyonel olmaması durumlarında İl İdaresi Kanunu’nun 66. Maddesi ve Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesine dayanarak yaptırım uygulanabilmektedir.

  DEVAMINI OKU
Scroll